Domy jednorodzinne

Domy szkieletowe

Domy szkieletowe to nowoczesny system budownictwa, który zyskał uznanie w wielu krajach zachodnich jaki i skandynawskich. Budownictwo to posiada wiele zalet między innymi:

– szybkość budowy

Bez wątpienia jedna z podstawowych zalet budownictwa szkieletowego to jego szybkość wykonania. W naszej firmie całość produkcji jest skomputeryzowana od fazy projektowej poprzez wykonawstwo na maszynach cnc. Większość procesu budowlanego odbywa się w hali montażowej. Gotowe elementy jada na plac budowy gdzie są montowane na uprzednio wylanej płycie betonowej.

– zastosowanie podczas budowy tylko materiałów suchych

W budownictwie szkieletowym stosujemy w głównej mierze materiały suche takie jak drewno, płyta gipsowo-kartonowa, płyta OSB itp. W związku z czym nie ma potrzeby przerywania prac na okres schnięcia np. tynków. Ma to znaczenie w przypadku gdy jesteśmy nastawienia na szybki czas budowy domu, nadto nie wprowadzamy dodatkowej wilgoci do wnętrza domu, przez co jest on gotowy do użytkowania zaraz po zakończeniu prac wykończeniowych.

– lekkość konstrukcji

Lekkość konstrukcji to nie tylko slogan, lecz istotny parametr mający wpływ na cenę domu. Dzięki temu że konstrukcja jest lekka możemy zrezygnować z masywnych fundamentów na rzecz lekkich monolitycznych lub słupowych. Ma to wpływ zarówno na cenę jaki i czas wykonania.

– brak bezwładności cieplnej

Brak bezwładności to zaleta ale również wada. Bezwładność domu polega na tym, że nie ogrzewamy ścian domu lecz jedynie powietrze, które znajduje się w jego wnętrzu powoduje to, że dom szybko osiąga temperaturę użytkową jednakże równie szybko ją traci, gdyż drewno nie akumuluje ciepła. Czas potrzebny do uzyskania temperatury pokojowej jest w domu o wiele szybszy niż w domu murowanym.

– energooszczędność

Energooszczędność to po za szybkością budowy drugi bardzo ważny czynnik przemawiający za domem szkieletowym. W budownictwie szkieletowym bardzo łatwo można uzyskać parametr pasywności domu czyli uzyskanie zużycia energii do ogrzewania – poniżej 15 kWh/(m²•rok). Oznacza to, że w przeciągu sezonu grzewczego do ogrzania jednego metra kwadratowego mieszkania potrzeba 15 kWh, co odpowiada spaleniu 1,5 l oleju opałowego, bądź 1,7 m³ gazu ziemnego, czy też 2,3 kg węgla. Dla porównania, zapotrzebowanie na ciepło dla budynków konwencjonalnych budowanych obecnie wynosi około 120 kWh/(m²•rok). Istotą budownictwa pasywnego jest maksymalizacja zysków energetycznych i ograniczenie strat ciepła. Aby to osiągnąć wszystkie przegrody zewnętrzne posiadają niski współczynnik przenikania ciepła.

– nieograniczone możliwości architektoniczne

Drewno jako budulec daje nieograniczona możliwości architektoniczne. Praktycznie każdy zamysł architekta jest do zrealizowania. Niska waga duża wytrzymałość, oraz łatwość w obróbce powodują, że dla budownictwa drewnianego nie ma barier architektonicznych. Nadto warto zauważyć, że zastosowanie drewna w domu sprzyja stworzenia atmosfery ciepła i komfortu. Przebywanie w pomieszczeniach gdzie drewno jest widoczne daje poczucie spokoju oraz kontaktu z naturą.

– łatwość przebudowy lub modernizacji

Dom szkieletowy można bardzo łatwo przebudować, zmiana miejsca kontaktu, włącznika lub doprowadzenie światła w inne miejsce zajmuje kilkanaście minut, nie musimy kuć ścian, tylko wycinamy otwór w płycie g/k osadzamy nowe gniazdko a dziurę po starym szpachlujemy. Również rozbudowa domu nie stanowi większego problemu, szybkość montażu nowych elementów oraz i ich prefabrykacja pozwala na wykonanie modernizacji domu w krótkim okresie.

– możliwość budowy nawet w zimie

Gotowe elementy domu zawożone są bezpośrednio na plac budowy, w związku z tym że montaż jest łatwy i szybki możemy wykonywać prace związane z budową nawet zimą.

Oczywiście budownictwo szkieletowe to nie tylko same zalety ale, również wady

– technologia mało popularna na terenie Polski

Na terenie Polski dotychczas w znikomym stopniu było stosowane budownictwo drewniane, a szkieletowe było dotychczas rzadkością. Spowodowane to zapewne było przekonaniem społeczeństwa o małej żywotności domów szkieletowych, brak również tradycji budownictwa drewnianego ( poza nielicznymi regionami), a co za tym idzie brak nowoczesnych technologii obróbczych spowodował, że tego typu budownictwo jest w Polsce mało popularne. Jednakże w ostatnim okresie możemy odnotować wzrost zainteresowanie tanim i szybkim budownictwem, napływ nowoczesnych technologii, oraz przede wszystkim dostępność do nowoczesnych materiałów budowlanych ( płyty drewnopochodne, płyty elewacyjne, ekologiczne materiały dociepleniowe) daje nadzieję na rozwój tej branzy.

– technologia wysublimowana

Oznacza to, że budownictwo szkieletowe jest szybkie co nie znaczy mało dokładne. Tyko produkcja domów na maszynach cyfrowo sterowanych daje nam pewność, że na placu budowy montaż domu odbędzie się bezproblemowo. W związku z tym, że większość elementów wykonywana jest na hali montażowej należy zachować szczególną należność przy zachowaniu wymiarów poszczególnych elementów. Duże znaczenie ma również prawidłowo wykonany fundament, w przeciwieństwie do budownictwa tradycyjnego nie mamy za dużego pola manewru w przypadku nie dokładnego wykonania fundamentów. Stosuje się co prawda kliny pod podwalinę celem wypoziomowania ściany budynku jednakże idealną sytuacją jest gdy podwalina na całej swojej długości opiera się na fundamencie.

– szybko rosnące ceny surowców

Wzrost zapotrzebowania na drewno nie tylko do budownictwa, ale również jako ekologicznego surowca opałowego spowodował w ostatnim okresie wzrost cen drewna KVH wykorzystywanego w budownictwie szkieletowym. Dalej utrzymująca się koniunktura na surowce może spowodować, że budownictwo szkieletowe będzie coraz mniej konkurencyjne do budownictwa tradycyjnego